Obserwatorzy

środa, 8 października 2014

Ogród botaniczny w Powsinie

Troszkę minęłam się z kalendarzem... mamy już październik a ja o wrześniowym czasie pisać będę ale w końcu ,,szczęśliwi czasu nie liczą" a ogólnie do takich osób się zaliczam, więc wszystko jest w jak największym porządku i ładzie... a obsuwa niewielka przecież ;)
Tuż pod Warszawą w uroczej miejscowości zwanej Powsinem mieści się Ogród botaniczny zajmujący obszar około 40 ha. Nie jest to zwyczajny ogród botaniczny, należy bowiem do Polskiej Akademii Nauk. Głównym jego zadaniem jest hodowanie, rozmnażanie i zachowanie roślinności przede wszystkim polskiej, ale w szklarni znajdują się też i rośliny zagraniczne. O nich kiedy indziej, dziś zapraszam na wrześniowy spacer po tym ogrodzie, który jest udostępniony dla miłośników przyrody już od przeszło dwudziestu paru lat. (bezpośredni link do strony ogrodu link

Największym walorem położenia ogrodu jest skarpa oraz występujące wąwozy oplecione różnymi ścieżkami i dróżkami wijącymi się pośród nich i tworzącymi różne tajemnicze zakamarki z ławeczkami, na których można usiąść i odpocząć. Najbardziej podobają mi się ścieżki zrobione ze starych, drewnianych podkładów kolejowych. Zróżnicowane gleby oraz konfiguracja terenu dają szerokie możliwości ciekawego zagospodarowania przestrzennego. W kolekcji flory polskiej naczelne miejsce zajmuje roślinność górska. Prezentowana jest na trzech specjalnie usypanych wzniesieniach, odpowiadających Tatrom, Pieninom i Bieszczadom. Najwyższemu wzniesieniu nie udało mi się tym razem zrobić zdjęcia z powodów technicznych aparatu. A jest on jedynym wzniesieniem udostępnionym zwiedzającym i tym samym okupowanym szczególnie przez dzieci...moje również. Samo wspinanie się po nim jest ogromną frajdą a widok naprawdę piękny - na rozciągający się ogród botaniczny.Ogród może się poszczycić największą kolekcją róż w Polsce, stanowiącą zarazem Narodową Kolekcję Róż.  Znajdują się w nim także stare odmiany, uprawiane obecnie bardzo rzadko: róże damasceńskie, burbońskie, portlandzkie i remontanty. Oszałamiająca jest ich ilość, kolorystyka i kształt kwiatów a zapach... niesamowity. Tu właśnie, podczas któregoś z rzędu spaceru dokonałam odkrycia godnego Kolumba, że róże dla pięknego kwitnienia potrzebują nie tylko słonecznych miejsc ale przede wszystkim cichego i bezwietrznego. W sumie, rzeczywiście coś w tym jest, bo znane mi stare ogrody różane to takie otoczone ładnym, ceglanym murkiem.
 
W sezonie letnim kolekcja różana jest oszałamiająca ale i tym razem niespodziewanie dużo odmian było w trakcie rozkwitu i urzekało swoim zapachem. Jest to tak piękna część, że nawet moi chłopcy za każdym razem z wielkim entuzjazmem biegają różanymi ścieżkami i wąchają każdy kolejno krzak, spontanicznie dzieląc się wrażeniami zapachowymi. Sama nie mam ochoty wychodzić z niego.

Kolekcja roślin cebulowych i kłączowych  obejmuje przede wszystkim irysy, lilie,  których we wrześniu nie miałam okazji  podziwiać.   Rośliny użytkowe znajdujące się w ogrodzie to przede wszystkim drzewa i krzewy owocowe, w tym ponad 500 starych, obecnie już nieuprawianych odmian jabłoni. Niektóre z nich pochodzą z XVI i XVII wieku. Prezentowana jest także kolekcja warzyw ale o nich też kiedy indziej. Na koniec kanny i zimowity.


17 komentarzy:

 1. Hello Agatek...What lovely gardens! And I loved the colorful parrots! Susan

  OdpowiedzUsuń
 2. Piękny ogród botaniczny w Powsinie. Bardzo dobrze utrzymane. Zdjęcia są fantastyczne.
  Pozdrowienia z Hiszpanii!

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Hej! Ja również pozdrawiam. Miło mi Cię widzieć :)))

   Usuń
 3. Piękny ogród i fantastyczne zdjęcia ! Od kilku lat planuję zwiedzić ogród w Powsinie i jeszcze mi się nie udało zrealizować planu. Twoje piękne zdjęcia sprawiają że bardziej się postaram :)
  Pozdrawiam serdecznie :)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Polecam przyjechać w maju kiedy kwitną rododendrony i azalie :) I ja pozdrawiam :))))

   Usuń
 4. Uwielbiam ogrody botaniczne:) Mają coś w sobie pięknego:) Pozdrawiam i zapraszam:)

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Ooo! tak, mają to coś :)))) Dzięki za odwiedziny

   Usuń

 5. Do 1 listopada można jeszcze się wybrać, cały czas pogoda dopisuje, później ogród zamykają :-)

  Pozdrowionka

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Niestety... ale może jak nam się klimat ociepla to przestaną zamykać ;)

   Usuń
 6. Piękne miejsce! Lubię takie rozległe ogrody:) Warto je zwiedzić. Pozdrawiam serdecznie.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Przestrzeń jest rzeczywiście piękna :))) I ja pozdrawiam

   Usuń
 7. Bardzo lubię ogrody botaniczne i wszelkie ogrody od małych, aż po duże. Piękne miejsce koniecznie trzeba wpisać na listę miejsc do odwiedzin. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Tutaj w okolicy to chyba jedyne takie miejsce :))) Pozdrawiam

   Usuń
 8. Piękne są ogrody botaniczne. Mają tyle w sobie uroku... Zapraszam do siebie i pozdrawiam! :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Botanical gardens are a treasure in any country and it looks like this garden is no exception. I have been very fortunate to be able to visit many of the great gardens of the world and they have given me enormous pleasure.

  OdpowiedzUsuń
 10. Już z kilka lat w żadnym nie byłam. Fajnie wybrać się choćby tak zdjęciowo. Dzięki:)

  OdpowiedzUsuń