Obserwatorzy

niedziela, 23 czerwca 2024

Nasz kogutek został tatusiem...

Mój blog obrasta kurzem za to w realu huczy od prac wszelakich i jeszcze więcej, nowych, ustawia się w kolejce. Czy Wy też tak macie, że czym więcej działacie to tym więcej jest do zrobienia? A może my to jakoś chaotycznie robimy? Sama już nie wiem... Skoro jest na pierwszym zdjęciu kurza ferajna to będzie o nich. Najwięcej się dzieje od wiosny właśnie na kurzym wybiegu. Od lat żadna kura nie chciała kwoczyć. I to nie dlatego, że za młode czy za stare. Być może kogut był już za stary, nie wiem. Za to ten spisuje się na medal. Zapragnęły kwoczyć aż dwie kury. Najpierw jedna, potem jak wykluły się maluchy to druga. 
 
W między czasie postanowiliśmy zbudować wolierę dla kwoki z kurczami aby miały kąt dla siebie. Potem mąż zaczął budować drugą wolierę. Chociaż raz udało nam się być przygotowanym. Woliera stanęła, domek w niej też. Specjalna karma dla kurcząt też została zakupiona, tylko czekać. Przez pierwsze dwa dni, kiedy zaczęły się wykluwać zabieraliśmy je do domu, do pudła pod lampę. A potem podłożyliśmy pod kurę. Uwielbiam ten moment, kiedy kura zaczyna inaczej pogdakiwać, bo wchodzi w wyczekiwany etap: wykluły się! Koniec tego długiego procesu wysiadywania i dbania o jaja.
A teraz wyglądają tak. Mają już miesiąc.
Zaczęły jedzenie od karmy dla piskląt i jajka. Po mniej więcej tygodniu mąż zaczął im dawać drobno pokrojony mniszek lekarski. Potem młode listki albo czubki pokrzywy i innych ziół z ogrodu. Nadal są w wolierze, odseparowane od stada. Tyle co jest kontakt przez siatkę i uczą się odgłosów. Bardzo jesteśmy ciekawi jakie będą miały umaszczenie po czerwonej kurze i szarym kogucie.

Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i życzę 

samych wspaniałych dni i wiele, wiele zdrowia i radości z lata.

:)

 

 

19 komentarzy:

 1. Własne kurczaki to radość. Pamiętam jak w dzieciństwie moi rodzice chodowali kurczątka. Z czasem zrezygnowali, bo w mieście koszty okazały się wyższe niż zyski, a i lisy grasowały. Niech rosną Wam zdrowo. Pozdrawiam milutko.

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. Bardzo dziękuję :) Już dawno nie mieliśmy kurcząt. Młody kogut to się spisał :)

   Usuń
 2. No to gratulacje w Dniu Ojca dla tatuśka kurek. Dla kwoczki takoż, choć już dawno po Dniu Matki. ;-D

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. A wiesz, że nawet nie zwróciłam uwagi, że temat tak się wstrzelił w datę? Dopiero Ty mi powiedziałaś :D

   Usuń
 3. Prawdziwe kurczątka, brawo.

  OdpowiedzUsuń
 4. Przypomniała mi się wieś w dzieciństwie, uwielbiałam karmić kurczęta🐓🐣😀
  Pozdrowień letnich moc przesyłam💛🌞🌼🍀🦋🤗

  OdpowiedzUsuń
 5. W latach młodości miałam styczność z takimi kurzymi maluchami, przesympatyczne. Jak widać są szare i brązowe sprawiedliwie. Nie się dobrze chowają.

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetna pierzasta rodzinka. :)

  OdpowiedzUsuń
 7. w zeszłym roku wysiadywanie poszło świetnie. super obiady z kogutków- było ich więcej niż kurek w podwójnym wysiaedzonym gnieżdzie. w tym roku tryz kurczaczki rozdeptała kwoka- nie zabralismy przezornie- ale to był błą. Wasze stadfo pięknie rośnie- trzymam kciuki

  OdpowiedzUsuń
  Odpowiedzi
  1. edit: w zeszłym roku wysiadywanie poszło świetnie. super obiady z kogutków- było ich więcej niż kurek w podwójnym wysiedzonym gnieździe. w tym roku trzy kurczaczki rozdeptała kwoka- nie zabraliśmy przezornie- ale to był błąd. Mogliśmy postąpić tak jak WY. Wasze stado pięknie rośnie- trzymam kciuki

   Usuń
  2. O jej... szkoda. Polecam zabieranie. Nie wiedziałam, że kura może rozdeptać kurczaka, my raczej zabieramy te nowonarodzone aby któryś się znacznie nie oddalił i jak zacznie piszczeć to kwoka gotowa zejść z dalszego wysiadywania. Ściskam Cię bardzo serdecznie :D

   Usuń
 8. Cudne te Wasze kurczaczki, oby się ładnie uchowały na duże i radośnie głośne kurki! Ja też tak mam, że jak zabieram się za jakąś konkretniejszą i większą robotę, to od razu tworzy się milion innych czynności do wykonania. Czasem aż strach się za to wszystko brać, by nie osiągnęło jakichś monstrualnych rozmiarów.
  Pozdrawiam serdecznie!

  OdpowiedzUsuń
 9. Piękne kuraki i niech zdrowo rosną:)
  Moje stado jest po różnistych mieszankach i dzięki temu fajnie i kolorowo wygląda no i jajka mają w różnych odcieniach (po mieszankach z kurami wielkanocnymi)
  Pozdrawiam
  M

  OdpowiedzUsuń