Obserwatorzy

poniedziałek, 15 sierpnia 2016

Delektuję się latem

Zadawaliście sobie pytanie o koniec świata? Zastanawialiście się co byście robili gdyby ten koniec świata miał nadejść za kilka dni… tygodni… w ciągu miesiąca?
Ja, tak. Wiele razy w ciągu swojego życia i za każdym razem odpowiedź była inna i zgodna do świadomości wieku, w którym akurat byłam. Nie usłyszycie ode mnie, że koniec świata nadchodzi, ale ta myśl jest powodem mojej ciszy w świecie blogowym. Jestem właśnie w swojej projekcji tego pytania. Wiadomo, że gdyby nadszedł taki czas pewnie robiłabym zupełnie co innego, ale w obecnej sytuacji, nie znania końca świata, postanowiłam czerpać radość z obecnego czasu tak jakby go miało nie być. Mam dość bycia więźniem współczesnej ideologii powtarzalności… ,,jutro też jest dzień”, ,, za rok znów będzie lato” Ta świadomość tej powtarzalności powoduje, że nie doceniamy czasu teraźniejszego. Obecnie przeżywam każdy dzień jakby miał być ostatnim. I wiecie co? Czas znacznie zwolnił. Czas gna ponieważ próbujemy dany dzień  wypełnić po brzegi mnóstwem czynności, które często są mało istotne. Gdyby nagle nas zabrakło ile rzeczy z tego co robimy miało by znaczenie? Często przychodzi nam ścigać się z przyszłością, co jest absolutnym absurdem. Nie zachowujemy proporcji pracy i ,,niepracy”. Od razu słyszę pytania – a czy w ogóle da się nie pracować? Słowo praca jest we wszystkim: w hobby, w relaksie. Tak jak człowiek boi się ciszy tak boi się bezczynności, chwili bezruchu. Wielu ludzi na  wyspie ,,obfitości" zaczęłoby robić absurdalne rzeczy dla samego robienia, byleby zająć myśli.
Jest lato… już jego schyłek, jak co roku. Ale ja tym razem postanowiłam cieszyć się tym latem. Wreszcie się nim napawać. Nie wspominać go jesienią i tęsknić za nim zimą, ale delektować się nim…
Obserwuję rośliny, ptaki… siedzę sobie bezmyślnie i odpoczywam. To jest mój czas, ta chwila na docenienie piękna tej pory roku. Oczywiście nie da się zupełnie nic nie robić. Obowiązki związane ze zwierzętami są jak najbardziej,  kapryśna pogoda też utrudnia nam w zbiorze siana, ale nie denerwuję się, nie pędzę… przede wszystkim cieszę się latem. Jak wszyscy pracuję… ale staram się jak najwięcej ,,nic nie robić”. Włączyłam kocią terapię, o której kiedyś pisałam…

Jeśli ktoś powie mi, że ,,lato tak szybko przeminęło,, to odpowiem, że ,,nie mnie” Ja znalazłam czas aby się delektować teraźniejszością. 

Pozdrawiam Was bardzo serdecznie i zachęcam do zatrzymania się i złapania chwili.

21 komentarzy:

 1. Całe życie człowiek powinien cieszyć się małymi rzeczami.Rosą o świcie,słońcem,deszczem na szybie,czułym gestem.Tylko,że większość z nas w tym chorym pędzie zapomina o tym.I jeszcze ważna rzecz,trzeba się nauczyć celebrować życie codzienne.

  OdpowiedzUsuń
 2. Chwilo trwaj, jak najdłużej :-)
  Nie myślę o złym, nie chcę, napajam się teraźniejszością :-) ciesze się tym co mam, zdrowie, rodzinę, dom i słońca pod dostatkiem :-) cieszmy się razem, bo jak zrobi się zimno i ponuro wtedy moje myślenie jest niestety inne :-(

  OdpowiedzUsuń
 3. Trafne spostrzeżenia i głębia bijąca z Twoich słów. Ujęłaś to dosadnie, ale dobrze, bo często tylko tak działa na ludzi. Ja staram się też delektować każdym dniem, choć nie zawsze się udaje i często zaczynam znów gdzieś biec. Dobrze, że ta refleksja jest we mnie i w Tobie. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 4. żyć chwilą, piękne i możliwe, kiedy przychodzi wena twórcza to myję okna, przez które lato mi się zatarło, robię to wtedy z przyjemnością a nie bo co powiedzą sąsiedzi na zamglone brudem szyby, tak robię ze wszystkim.....łatwiej i przyjemniej mi się żyje...

  OdpowiedzUsuń
 5. a wiesz, ja tak żyję całe życie, oddany swoim najbliższym, rodzinie, przyjaciołom i pasjom, których mam sporo. Cenię każdą chwilę i umiem się cieszyć małymi rzeczami. Całkowicie się zatem zgadzam z Twoim przemyśleniem. :)

  OdpowiedzUsuń
 6. Świetnie, a przede wszystkim mądrze napisane! Mogę się podpisać i dołączyć do Ciebie :)
  Serdeczności :)

  OdpowiedzUsuń
 7. Często ludzie snują plany na przyszłość a zapominają o teraźniejszości,tym bardziej,że nie wiemy kiedy nastanie ta godzina Bóg dał Bóg zabrał i nic nam do tego.Ja też cieszę się każdą chwilą ale czasem jest jej trochę za mało bo ja chciałabym odwiedzać wszystkie miejsca mnie interesujące:)Ludzie mają dziwny nawyk przychodzi wekend a oni dopiero biorą się za koszenie trawy,zamiatanie,generalne porządki a przecież wekend ma być odpoczynkiem od pracy?ja wolę te wszystkie rzeczy zrobić chociażby w piątek a w weekend śmigać w terenie:).Szkoda tylko,że trzeba pracować bo z czegoś trzeba żyć i opłacić rachunki:)pozdrawiam

  OdpowiedzUsuń
 8. W tym roku słabo się delektuję latem i coraz trudniej mi się zrelaksować. Naprawdę jestem przepracowana i bardzo mi z tym źle. Jak ja Ci zazdroszczę Kobietko :)

  OdpowiedzUsuń
 9. Pięknie to napisałaś! Ja postępuję podobnie, ale z tą różnicą, że cieszę się (jak małe dziecko) z każdego dnia swojego życia. Ciężko mi to uzewnętrzniać, bo jeżeli do tego dochodzi to inni od razu zarzucają mi, że jestem jakby z innej planety... Wiem, że ludzie mają ciężko, są przepracowani, nie zawsze wszystko układa się po ich myśli, do tego dochodzą choroby i inne tam takie... Ale czyż to nie jest właśnie powód, żeby cieszyć się każdym dniem, każdą roślinką, każdym wschodem i zachodem słońca, każdą wolną chwilą... Pozdrawiam cieplutko :)

  OdpowiedzUsuń
 10. Cieszmy się wszystkim co mamy życie jest tylko chwilą jesteśmy pielgrzymami na tej ziemi więc żyjmy jak najlepiej jak umiemy po swojemu serdecznie pozdrawiam

  KLIK

  OdpowiedzUsuń
 11. Ojej,rzeczywiście zbiegły się nasze myśli na ten temat. Dopiero teraz kiedy mało mogę robić doceniłam jaki to skarb cieszyć się chwilą. Musiałam się tego nauczyć i udało mi się hehehe, Uściski i buziaki serdeczne Agatko !

  OdpowiedzUsuń
 12. Osiągnęłaś wyższy poziom wtajemniczenia. Gratuluję i życzę wytrwania w nim. Spacerkiem też dojdziemy do końca a ile rzeczy po drodze zobaczymy. Uściski

  OdpowiedzUsuń
 13. podpisuje sie pod tym :) pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 14. Uwielbiam siedzieć bezczynnie i cieszyć się światem - wtedy jest cudnie :) Wcale się nie dziwię że robisz tak samo!

  OdpowiedzUsuń
 15. i ja przysiadam spokojnie podziwiając lilie. Mam też białą odmianę i to pachnącą obłędnie, tylko... już przekwitła....
  :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Bardzo lubię posiedzieć na łonie natury, chociaż tego lata mam mało okazji (a tu nie ma pogody, a tu brak czasu). Jakbym miała tak piękny ogród jak Ty to na pewno bym z niego często korzystała.
  Udanego weekendu :)

  OdpowiedzUsuń
 17. Dla mnie koniec wakacji to koniec świata, haha. ;D
  Ale poważnie, zgadzam się, trzeba żyć tak, jakby każdy dzień miał być ostatnim (można obserwować ptaki :D).

  OdpowiedzUsuń
 18. Według pewnego wiersza (nie będę zgadywała czyjego) koniec świata nastąpi wtedy kiedy umrzemy. Nie wiemy kiedy to będzie, ale przypuszczalnie za X lat na starość. Więc niby i mamy czas, ale tak jak piszesz, warto żyć dniem dzisiejszym, aż po koniec świata. Zatrzymać się i docenić to co się ma. Nie wiadomo co będzie już za rok. Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 19. W tym roku lato jak dla mnie tez było piękne, na dodatek ciągle jeszcze trwa! Pozdrawiam.

  OdpowiedzUsuń
 20. Od malego tak mam, ze sie zatrzymuje-na chwili. I fajnei, ze los, ludzie mnie tego nauczyli, bo ajkos przetrwalam, przetrwalismy wielkie odzinne kataklizmy. Nie wybiegajac w przyszlosc, ie zamartwiajac sie tym co bylo. Fajnie, ze jest troche ludzi podonbie myslacych. Pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń