Obserwatorzy

czwartek, 17 sierpnia 2017

Co słychać w ogrodzie i nowe liliowce

Otulona letnim szalem utkanym z porannego wietrzyku i słonecznych promieni spaceruję po działce i oglądam rabaty, na których co i rusz zakwita coś nowego. Rok rocznie zachwycam się przemijalnością w przyrodzie, która w naturalny, spokojny sposób zachodzi. Cykl życia roślin jest niesamowity i taki dla mnie nierealny i zdumiewający. Roślina rośnie, zakwita i przekwita zmierzając ku nasionom, z których na nowo wzejdzie i rozpocznie życie. Cykl zupełnie inny niż nasz ludzki, niż jakiegokolwiek zwierzęcia na tej planecie. Niby wszyscy o tym wiedzą ale czasami warto odświeżyć sobie tę wiedzę. To co wygląda na różany bukiet jest w rzeczywistości kwitnącą różą. To ta, o której pisałam wcześniej, że mi przemarzła a była już 2 metrowa. W tym roku przesadzona i w ogóle podzielona na dwie mniejsze zakwitła ale wygląda dość śmiesznie mając tak z około 30 cm od ziemi. 

Często zatrzymuje się przy kwiatach i na nie patrzę. Moje oko nie jest wstanie dojrzeć otwieranych pąków, ruchów kwitnienia, ot, jak płatek oderwie się i zacznie opadać na ziemię.  Roślina kwitnie i za godzinę, pół gdy podchodzę ma rozwinięty kolejny kwiat, czemu nie rozwinęła go gdy na nią patrzyłam? 
Ostatnio zastanawiałam się czym dla mnie jest ogród? Na pewno miejscem, w którym mogę oglądać rośliny, które lubię. Przede wszystkim jednak jest to miejsce, w którym sadzę rośliny, które chcę oglądać. Raczej nikt z nas z własnej woli nie uprawia roślin, których nie lubi. Czyli ogród dla mnie to miejsce kolekcjonowania roślin a fauna zjawia się

już sama, widząc dla siebie odpowiednie warunki bytowe. To niesamowite jak szybko wprowadzają się różne zwierzątka. Budują domy, oznaczają swoje terytorium i obok nas prowadzą swoje, niezależne życie, które my - gospodarze terenu, niechcący ale jednak, dość często zakłócamy albo niszczymy. Postawa roszczeniowa człowieka do danego kawałka ziemi zobowiązuje względem przyrody do należytej opieki nad tym terenem a przede wszystkim do dzielenia się tą przestrzenią z innymi. Bez względu ile się zainwestowało w teren to ani ziemia, ani powietrze ani niebo nie jest naszą własnością i nie należy o tym zapominać. 

Pojawiły się u mnie nowe liliowce, tym razem odmiany mniejsze, nie wiem jeszcze jak one się nazywają, ja je określam miniaturowymi. W porównaniu z klasycznymi, dużymi czy wysokimi te są o połowę mniejsze i wydaje mi się, że idealne do małych przestrzeni. Miałam spory problem ze znalezieniem im miejsca i w końcu zamieszkały tuż przy przejściu. 
 

Klasyczne bardzo się zwieszały i uniemożliwiały swobodne spacerowanie po ogrodzie więc je przesadziłam robiąc miejsce tym miniaturowym i zobaczymy jak się zadomowią. Zdjęcia robiłam świeżo po zakupie aby pamiętać jak kwitną a ku mojemu zdziwieniu utrzymywały kwitnienie jednego kwiatu przez kilka dobrych dni. Bardzo miła niespodzianka. Pierwszy ma ciekawe kwiaty a dwa kolejne wzięłam dla jego towarzystwa. Pomyślałam sobie, że może miniaturce będzie lepiej żyć w swoim gronie niż samotnie pośród olbrzymów. Niestety zagubiły mi się zdjęcia trzeciego, obawiam się, że nieopatrznie skasowałam je robiąc miejsce na kolejne zdjęcia. Trzeba będzie poczekać do kolejnego roku jest w kolorze ciemnej czerwieni jeśli dobrze pamiętam.
I oczywiście nie mogłam oprzeć się liliowcom klasycznym w dodatku jak dosłownie dzień wcześnie pomyślałam sobie, że nie mam jeszcze odmiany białej i chciałabym taką gdzieś upolować. I proszę! A drugi wpadł również dla towarzystwa. Myślę sobie, że jak rośliny gdzieś razem się ,,wychowują" to na pewno też przeżywają rozłąki i lęk przed nowym więc aby było im raźniej.Posadzone są również koło siebie, no bo jak mogłoby by być inaczej. Biały niestety już zaczął przekwitać, kiedy postanowiłam zrobić mu zdjęcie ale i tak będzie mi przypominał o sobie.

Ach to lato! Tyle się w nim dzieje, tylko szkoda, że trwa tak krótko.Pozdrawiam wszystkich bardzo serdecznie i dziękuję za odwiedziny. 
Pomalutku nadrabiam i ja zaległości w czytaniu. 
Do kolejnego usłyszenia.
:)


12 komentarzy:

 1. Zachwycam sie Twoimi liliowcami. Poważnie myślę o i ch zakupie. U nas niestety takiej pięknej kolekcji nie zbuduje. W szkolkach nie mają zostaje mi internet. Pozdrawiam. Masz racje lato za krotkie jest. Napewno jesień nam to wynagrodzi:-)

  OdpowiedzUsuń
 2. Napisz mi w mailu swoj adres. Książka na Ciebie czeka :)

  OdpowiedzUsuń
 3. Liliowce to jedne z moich ukochanych kwiatów, mam ich całkiem sporo, jednak to już końcówka ich kwitnienia, już tylko kilka kęp czaruje. Szkoda, ale z drugiej strony, ta zmienność kwitnień w ogrodzie jest zachwycająca :)
  Ściskam serdecznie, Agness :)

  OdpowiedzUsuń
 4. U mnie liliowce w tym roku szybko zakończyły kwitnienie. Miło się więc ogląda Twoje :)

  OdpowiedzUsuń
 5. Piękne liliowce i tekst taki, jaki sama chciałabym napisać. Jak pogodzić naszą zachłanność wobec ziemi z jej naturalnymi mieszkancami, jak znaleźć jakąś równowagę to zadanie bardzo
  trudne.
  Pozdrawiam cieplutko.:))

  OdpowiedzUsuń
 6. Twój ogród zachwyca w sierpniu ! Tyle wspaniałych kwiatów :) Jest pięknie :))
  Pozdrawiam ciepło :))

  OdpowiedzUsuń
 7. Twoje kwiaty mnie zachwycają. Moje liliowce w tym roku mizerne.

  OdpowiedzUsuń
 8. Lilie, piękne kwiaty. Niestety, u mnie, nie zakwitły bujnie. Oj szkoda, szkoda. Uściski serdeczne :-)

  OdpowiedzUsuń
 9. Podglądanie życia naszych mniejszych braci jest niezwykle fascynujące. A liliowce, cudowne. Pozdrawiam serdecznie

  OdpowiedzUsuń
 10. Ależ ja Ci zazdroszczę tej ilości kwiatów. U nas "kumulacja" na jednej rabatce i trochę doniczkowych, tzn pelargonie i tym podobne. A reszta ogrodu aktualnie mocno rozkopana, bo prace drenażowe w toku, dopiero czeka na jakiś pomysł na nią i potem nasadzanie. Już się nie mogę doczekać gdy się za rok/za dwa coś będzie działo tam, gdzie teraz glina tylko :(

  OdpowiedzUsuń
 11. Zachwyciły mnie Twoje liliowce. Mam kilka gatunków,ale nie tak pięknych jak Twoje.Szkoda,że zaczynają już przekwitać :)

  OdpowiedzUsuń
 12. Powtórzę za dziewczynami. Piękne są Twoje liliowce i gladiole.
  Agatko, jestem oczarowana Twoimi postami. Masz świetne "pióro".
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń