Obserwatorzy

sobota, 2 maja 2020

W naszym sadzie / An orchard in my garden

Dzisiaj zapraszam wszystkich na spacer do sadu. Jestem oczarowana orientalną kulturą miłości do drzew owocowych. Uważam, że w naszym kraju też powinny znaleźć swoje miejsce na równi z parkami. Kwitnące drzewa owocowe są takie piękne. Nie wiem czy Ogród Botaniczny w Powsinie zostanie otwarty i ciężko w obecnej sytuacji  namawiać na spacery, ale jedyny ogólnodostępny sad, jaki jest mi znany w tym rejonie Polski, to właśnie znajduje się tam. I invite you to the orchard today. I love the oreintal culture that admires and watches the flowers of fruit trees. I think that Polish parks should have orchards too. 

Jestem wielką miłośniczką kwitnących drzew owocowych. Uważam, że w każdym ogrodzie powinien znaleźć się chociaż jeden taki okaz. Nie tylko dla niepowtarzalnych walorów estetycznych, ale też dla niepowtarzalnej możliwości podglądania życia owadów i ptaków. Każde skupisko drzew owocowych a nawet pojedyncze drzewo to oddzielny świat przyrodniczy.  Owady i ptaki mają swoje ulubione miejsca a tym samym i drzewa. Robiłam zdjęcia kwitnącym wiśniom , czereśniom (sweet cherry) i gruszy (foto 5).
Fruit trees look beautiful when they bloom. I have a small orchard. I love flowers on fruit trees. A fruit tree should be in every garden. At least one. I like to look at insects that collect nectar from the flowers of fruit trees. I am fascinated by bumblebees. I love seeing birds sitting among these flowers. I think that orchard is a fantastic place to relax.


Uwielbiam spacerować wokół drzew owocowych i podziwiać piękno ich kwiatów, słuchać nie tylko brzęczenia owadów ale przyglądać się ich ruchom, kształtom czy zwinności w docieraniu do nektaru. Nieustająco, ogromną sympatię żywię do trzmieli. 


Nasz sad nie jest duży. Chociaż znajduje się w dwóch miejscach. Bez rozpoznania ziemi, sadziliśmy go z różnym skutkiem. Na tamten czas głównym problemem były wiosenne mokradła. Zaczęliśmy sadzić je w różnych miejscach aby zobaczyć gdzie im będzie najlepiej. Niektóre wędrowały po działce. Dziś mamy już jakieś pojęcie. 

Moja fascynacja kwitnącym sadem jest tak wielka, że mogłabym fotografować każdą gałązkę z różnych stron i o różnej porze dnia i przy różnej pogodzie. A to jest wspomniana już w moich opowieściach wiśnia, przy której rośnie półdzika róża. Męża denerwuje ten duet ale wydaje mi się, że dzięki niemu szpaki nie zjadają nam owoców.
I kilka zdjęć z ptakami... oczywiście z mazurkami bo ich jest najwięcej u nas. 

 
 W tym roku, maj pragnę przywitać pierwszym postem na temat sadu. Czy Wy również jesteście fascynatami kwitnących drzew owocowych? Do you love flowering fruit trees, too?


29 komentarzy:

 1. Piękne kadry! Ja tak - bardzo lubię kwitnące drzewa owocowe. My mamy tylko jedno - jabłonkę:)

  OdpowiedzUsuń
 2. Mła też kocha kwitnące śliwy, wiśnie, jabłonki i grusze. Dla owoców uprawiać nie może ( miasto ziejące )ale dla urody kwiatów uprawia. :-)

  OdpowiedzUsuń
 3. dzrewa owocowe, to były pierwsze nasadzenia na działce. Od razu pierwszej wiosny. Mój Tata powykopwał z przydrożnych skarp i z naszego ogrodu czereśnie i wisnie. potem przy okazji kubania kury, kaczki, czy ryb zawsze dbał, aby wnętrzności trafiały pod nasze drzewka. dzięki temu cieszyły nas 28 lat. Są moją miłością wielką

  OdpowiedzUsuń
 4. Fakt, kwitnące drzewa owocowe potrafią oczarować niejednego człowieka. Szkoda, że tak mało ich w miejskich parkach.
  Ściskam gorąco

  OdpowiedzUsuń
 5. Bo to tak jest, że te kwiatki na drzewach można fotografować bez końca, a z każdej strony wyglądają inaczej.

  U nas są jeszcze drogi obsadzane drzewami owocowymi. Coś przepięknego...

  OdpowiedzUsuń
 6. Tak! Podziwiam piękno kwitnących drzew. Daleko na polu stoi u mnie stara jabłoń. Jak ona teraz cudnie wygląda! Jabłka ma niedobre, pień w środku pusty, ale teraz jest cudowna. Dużo masz drzew, piękny jest Twój ogród. Ściskam:)

  OdpowiedzUsuń
 7. Ja też bardzo lubię kwitnące drzewa. Też często fotografuję te slicznosci. Niestety Tak blisko ptaków jeszcze nie potrafię uwiecznić. U mnie pokazały się kopciuszki 😀

  OdpowiedzUsuń
 8. Uwielbiam gdy kwitnie mój sad.tylko że wszystko w swoim czasie. Nie wszystko na raz a było by bajecznie... Pięknie... Teraz kwitną jabłonie. Uwielbiam... A pszczół, ruch jak w mieście... Super. Oby daj Bóg było owoców, by majowe przymrozki nie zaszkodziły...

  OdpowiedzUsuń
 9. Jestem fascynatką każdych kwitnących drzew :-) Moje jabłonki posadzone tej wiosny też kwitną, maja po kilka kwiatków.

  OdpowiedzUsuń
 10. Moja działka na której stoi dom ma około 800m2, ale znalazłam miejsce dla kilkunastu drzewek owocowych. Czereśnie, wiśnie morele, brzoskwinie, grusze jabłonie , orzech włoski oraz krzewy owocowe: porzeczki, aronie, borówki, agrest.
  Ze starszych drzew pozostawiliśmy tylko czereśnię, a wzystkie pozostałe to już nasze nasadzenia.

  OdpowiedzUsuń
 11. Ja również kocham kwitnące drzewa owocowe. Zachwycały mnie od dziecka,bo wokół domu był nasz sąd. W naszym ogrodzie też jest trochę drzew owocowych więc wiosną zawsze podziwiam ten cudowny spektakl. Niestety prawie wszystkie już przekwitania. Pozdrawiam☺☺☺

  OdpowiedzUsuń
 12. Przepięknie u Ciebie. Na kwitnący sad czeka się cały rok. Ja zawsze nie mogę napatrzeć się na kwitnące jabłonie i brzoskwinie które zakwitają jako pierwsze. Miłego dnia 🌷☘️🌷☘️🌷☘️🌷

  OdpowiedzUsuń
 13. Spring is extraordinary, bringing so much color and beauty. All the photos are very beautiful.
  Greetings from Portugal

  OdpowiedzUsuń
 14. Ja także uwielbiam kwitnący sad, wręcz kocham. Wychowałam się w sadzie u dziadków. Do dziś pamiętam gdzie rosły drzewa i jak smaczne miały owoce. To tez był wielki ogród, ale mój jest większy:) Lubię chodzić po sadzie i chłonąc jego zapachy. W tej chwili większość drzew już przekwitła, a szkoda.
  Sporo masz drzew Agatko. Na pewno zbierasz też sporo owoców.

  OdpowiedzUsuń
 15. Również uwielbiam podziwiać kwitnące sady,niestety posiadam tylko kilka drzewek owocowych, zbyt mała działka. w tym roku kwiatkom mróz wyrządził szkody i nie będzie brzoskwiń. Pięknie jest u ciebie.
  Pozdrawiam :)

  OdpowiedzUsuń
 16. Kwitnące sady są cudowne. Ta biel jest wprost anielska. Ja w mieście mam ograniczony sposób na podziwianie kwitnących drzew, ale na moim osiedlu i w pobliżu są pojedyncze piękne okazy.
  Pozdrawiam :))

  OdpowiedzUsuń
 17. Też tak mam jak Ty - kwitnący sad jest dla mnie rajem, uwielbiam fotografować kwiaty, oglądać i słuchać brzęczenia owadów, śpiewu ptaków i wąchać delikatny zapach kwiatów.

  OdpowiedzUsuń
 18. O tak! Kwitnące drzewa to jest to co uwielbiam :)

  OdpowiedzUsuń
 19. Kocham drzewa owocowe w fazie kwitnienia. Pięć starych jabłoni trzymamy tylko z tych względów, widok kwitnienia wart jest fortuny. W tym roku kwitły szalenie, biegałam tam każdego dnia o wszystkich porach, zrobiłam tysiące zdjęć, nagrałam filmik z brzęczenia owadów, to cudo prawdziwe.

  OdpowiedzUsuń
 20. Pięknie, kolorowo, pachnąco u Ciebie kochana 🤗🌸
  U mnie ogrodeczek tylko p/balkonowy, ale drzewko owocowe mam i ja- brzoskwiniowe 🍑
  Już dawno przekwitły kwiaty i są już małe zawiązki owocków.
  Pozdrawiam majowo, zielono z deszczykiem u nas 🌲🍀💚🌦️🙋☕🧁🍓

  OdpowiedzUsuń
 21. Bardzo dziękuję za piękny spacer wśród kwitnących drzew owocowych. Też uwielbiam ten czas kiedy zakwitają nasze sady. Piękne zdjęcia. Wnioskuję że aparat doskonale się sprawuje.
  Serdecznie pozdrawiam:)

  OdpowiedzUsuń
 22. Kwitnące drzewa są wspaniałe. Uwielbiamy jak kwitną jabłonie, wiśnie czy czereśnie. Obecnie myślimy powoli o wymianie starych drzew na młode.

  OdpowiedzUsuń
 23. Comparto tu amor por los árboles frutales, de hecho, antes de cambiar de casa, tenía en mi jardín cuatro especies diferentes, pero todos de cítricos que son los que mejor aguantan los tórridos veranos que padecemos por Andalucía.
  Una entrada muy bonita.
  Un saludo y cuídese mucho.

  OdpowiedzUsuń
 24. Masz piękny sad, kwitnienie jest imponujace, aż mi szkoda, ze mam tylko jabłoń ozdobną. Na moim wygwizdowie nic więcej się nie utrzyma, nawet magnolia Susan padła.
  Pozdrawiam wiosennie.:))

  OdpowiedzUsuń
 25. Też uwielbiam kwitnące drzewa owocowe-nawet czasem sadzę na nieużytkach by potem ptaki czy ssaki miały co jeść:)tyle,że ostatnie jabłonie uparcie mi dziki wykopywały a zając zgryzł korę i uschły:(Wiosną wsadziłam 2 czereśnie młode bo wycinali drzewa to chciałam uratowac choć 2 bo mają dobre owoce i jedna się przyjęła a o drugą koziołek wycierał parostki i uschła:(W domowym ogrodzie mam 5 drzewek niestety od 2 lat wisnia choruje,jabłoń jedna nie kwitnie i już w środku gałązki są robale,druga jakoś zakwitła a śliwka nie owocuje:(.

  OdpowiedzUsuń
 26. Witaj Agatko. Zajrzałam do Ciebie dzisiaj, gdy za oknem leje i wieje a temperatura spadła do 3 st C.Brr
  Na szczęście z twojego postu bije wiosenne ciepełko. Zrobiło mi się weselej na duszy:)) Pozdrawiam serdecznie:))

  OdpowiedzUsuń