foto z dzisiejszego dnia |
foto z 2009 r. |
Kiedy tutaj zamieszkaliśmy działka porośnięta była cienkimi samosiejkowymi brzózkami i olchami. Mocne to drzewa, bo pod sprzedaż poprzedni właściciel wszystko wykarczował, trawsko skosił aby kawał pola ładnie się prezentowało i szybko znalazło nabywcę. W tym zielonym pasie pola właśnie zakochał się mój mąż. Budowę rozpoczęliśmy na kolejny rok... jeśli dobrze pamiętam, ale postawiliśmy tylko fundamenty, reszta czekała kolejne dwa lata aby dobrze osiadły na podmokłym terenie. A mnie się wcale nie śpieszyło do budowy domu, wystarczały mi przyjazdy weekendowe. Potem fundamenty zostały wyrównane i ruszyła budowa do stanu surowego i znów postój na kilka lat. W trakcie mało prężnej budowy dziarsko ruszyły za to brzózki i olchy, niezrażone mocną przycinką równiutko z trawą. Nam pozostawiając w pewnym momencie zagwozdkę jak tu zaaranżować je ogrodowo. Uwielbiam brzozy, czuję ich pozytywną energię i nie chciałam żadnej usuwać. Kiedyś spotkałam się z opinią, że brzozy same wybierają sobie miejsca, że wcale nie łatwo się zadamawiają, a miejsce, w którym same się rozsiewają, jest miejscem szczególnym. Zdumiał mnie fakt, że jest wiele odmian brzóz i wcale nie są tylko o błyszczącej, białej korze... takimi są brzózki brodawkowate i omszone ale i one różnią się od siebie oraz brzoza papierowa, która ma całkiem białą korę czasem też o odcieniu pomarańczowym i brązowym. Jest wiele odmian i też nie zamierzam pisać tu wykładu na ich temat, ale mnie zaskoczył fakt, że jest wiele odmian tego ,,zwykłego" drzewa a kolor kory wcale nie musi być biały.
Zima, 2011 r. |
wiosną |
Dla mnie - mieszczucha - brzoza to drzewo o charakterystycznej białej korze w prążki. A tu nagle jest brzoza czarna jak nazwa wskazuje mająca korę czarną, w młodszym wieku ma czerwonobrązową. Brzoza cukrowa, bodajże inaczej zwana brzozą wiśniową, która początkowo ma ,,skórkę" ciemnowiśniową i aromatycznie pachnącą. Być może rosną nawet w mojej okolicy a ja nie wiem, że to brzozy, bo nie mają charakterystycznego wyglądu.
,,Brzozy zaliczane są do drzew dających dobrą energię". Uważam, że każde drzewo ma w sobie dobrą energię tylko musi być zdrowe, nie może rosnąć na zanieczyszczonej glebie. Poleca się bliski kontakt z brzozami, siedzenie w ich pobliżu, dotykanie a nawet przytulanie. Mogę potwierdzić, że to prawda. Miałam w swoim życiu chwile, w których musiałam się przytulić do danego drzewa aby poczuć moc uzdrawiającą, w przypadku brzozy wystarczy mi, że stanę w pobliżu i już odczuwam jej dobre działanie. Innym razem wręcz wystarczy mi, że przejdę koło niej.
Drzewo to zawiera w sobie energie, które pomagają wyciszyć się, uwolnić w sposób stonowany negatywne emocje oraz wspierają w wysiłkach zmierzających do ich opanowania. Gdybym sama tego często nie widziała u swojego dziecka nie uwierzyłabym jak silnie oddziałują, kiedy bawi się w ich otoczeniu.
Bardzo zdrowy jest sok brzozowy znany od stuleci. A wywar z liści działa leczniczo na włosy i skórę. Są bogatym źródłem kwasu salicylowego, stosowanego w preparatach przeciwłupieżowych. A takie niepozorne drzewo by się wydawało.
Jedynym jej minusem jest to, że nie da się na nią prosto wejść a przynajmniej na te, które rosną u nas i ma płytko osadzone korzenie, przez co nie należy sadzić jej blisko budynków bo ma tendencję do przewracania się. W każdym razie terapeutyczny zagajnik wspiera poczciwa olcha jako wspinaczkowe drzewo. Stanowi to pewnego rodzaju miszmasz, niczym woda i ogień, bo brzoza ma właściwości wyciszająco-uspakajające, olsza wręcz na odwrót - pobudzająco- twórcze. Ale kontrolowana ilość ich w miarę oddziałuje tak jak potrzeba. W każdym razie tworzą dobry duet i mimo dziwaczności, jako umiejscowienia zagajnika niemalże na środku działki w części rekreacyjnej, pozostają a ja nie zamierzam tego zmieniać. W dodatku, jeśli rzeczywiście brzozy same sobie wybierają miejsce a tam gdzie same się rozsiewają jest miejscem ,,magicznym". Więc niech takim będzie.
foto z dzisiejszego dnia |
Piękne takie zdjęcia z każdej pory roku.Same wspomnienia.Pozdrawiam serdecznie miłego Wielkiego Tygodnia.
OdpowiedzUsuńTaka jakaś nostalgia mnie złapała... brakuje mi tego zielonego :)))))
UsuńPięknie jest mieszkać w otoczeniu brzóz :) Ja mieszkam w mieszkaniu w bloku, ale za oknem mogę podziwiać kilka brzóz. Lubią przesiadywać na nich przeróżne ptaki i bujać się na ich giętkich gałęziach.
OdpowiedzUsuńPozdrawiam cieplutko !
W ogóle drzewa to piękny widok :) Pozdrawiam i ja :D
UsuńMam 4 brzozy na ogrodzie, 3 brodawkowate i 1 płaczącą. Nie wyobrażam sobie już działki bez nich. Przycinam je co roku, by za bardzo nie wyskoczyły w górę. Polecam do przytulania :)
OdpowiedzUsuńPięknie masz... :)
UsuńZ jaką miłością napisałaś o brzozach, to czuć przez ekran mojego laptopa. :) Wiesz, wzruszyłam się...
OdpowiedzUsuńPa
:)))) Ja również z ogromnym sentymentem czytam Twojego bloga :)))
UsuńHello Agatek. I am sure you are getting ready for Easter in Poland! Thank you so much for your visit. Susan
OdpowiedzUsuńHello Susan :)
UsuńOf course. Thank you so much for your visit too.
Kocham brzozy, jest ich pełno wokół mojego domu, powierzam im wszelkie tajemnice, rozumieją mnie, moje marzenia i tęsknoty!
OdpowiedzUsuń:))) tak... o tak... :))))
UsuńTeż lubię brzozy-sa takie ładne jedna nie mam miejsca na nie bo za małe podwórko:(
OdpowiedzUsuńCzasami i tak bywa :))))
Usuńo jak ładnie napisałaś . Mam i ja i to o zgrozo blisko domu dwie wielkie. A jesienią posadziłam brzozowy zagajniczek z 200 sadzonek . Ciekawe czy wybrałam im dobre miejsce.
OdpowiedzUsuńAż tyle? To las wyjdzie a nie zagajnik :)))))) Życzę aby się przyjęły, byle nie za blisko siebie sadzić bo się będą same eliminować, chyba, że to pod jakąś produkcję drewna idzie:))) Pozdrawiam
UsuńJak dobrze, ze sa ludzie, ktorzy tak kochaja nature:)
OdpowiedzUsuńPamietam,. jak pani Anna Seniuk mowila o terapii, ltora polegala na przytulaniu sie do brzoz. Swiecie wto wierze.
Zagajnik świetna sprawa. Te brzózki szybko rosną, w dodatku jeszcze ścigają się między sobą o dostęp światła. Wygrają silniejsze, widać że są takie zdecydowane dwie grubsze brzozy :-)
OdpowiedzUsuńPozdrawiam